-
Svoboda cestování, historie ukázala, je stejněprostředkem šíření a zábavy, protože jenástrojem kontroly. Z Kuby Castra, kde ještě nedávno Kubánci nutná výjezdní povolení cestovat mimo zemi, do Íránu Ahmadínežáda, kde zákonodárci zvažují právní předpisy omezující právo žen na cestování, autoritářské režimy často používají přísné zákazy jako prostředek na kontrolu populace.
Poslední příklad pochází z Číny, kde se orgány zátah na disidentů tím, že odmítla znovu vydat pasy pro Tibeťany.
Podle zprávy deníku Washington Post, čínské úřady pokyn Tibeťanů se obrátit v jejich starých pasů, zdánlivě být nahrazena elektronickými ty během papír -to- elektronické konverze. Ale nové elektronické pasy nikdy neuskutečnil, a mnoho Tibeťanů bez pasů a nemohou cestovat. Tento krok je přísně omezena tibetské cestu do Nepálu, kde Tibeťané často cestují za obchodem, náboženské a politické důvody.
" Vzhledem k tomu, únoru nebo v březnu minulého roku, nedošlo k vydávání nových čínských pasů Tibeťany, a ti v TAR [ Tibetské autonomní oblasti ] byly těžce zasaženy pohybu, " Úřad Tibetu v Tchaj-wanu výzkumník Sonam Dorjee řekl Radio Free Asia.
pas Tibetská krok navazuje na skalní rok pro Tibet - čínských vztazích. 2012 viděl zabil svobody demonstrací tibetských následuje zákrok čínské vlády, včetně konfiskace tisíců satelitních antén a zavedení čínských bezpečnostních sil sledovat aktivitu v regionu. Tibeťané pustil se do série self- immolations na protest stále utahování sevření Číny ,velmi -propagoval opatření, která získala v zámoří pozornost a soucit - a dále zanícenáčínské
.nové čínské oficiální pas, povolený v roce 2012, také obsahuje malý vodoznaku mapu, která obsahuje Tchaj-wan, sporné území nárokováno Indií, jakož i na ostrovech prohlašovaly Filipíny, Vietnam, Brunej a Malajsie -pohyb, který míchá regionální zlobu ve více než jedním způsobem. Vodoznak obnovil obavy z Číny těžké nestrannost a přinesl čerstvé diplomatických napětí, s Vietnamem a Indií odmítá razítko pasy a Tchaj-wanu a na Filipínách Ubytovny formální stížnosti.
I za normálních podmínek, Tibeťané čelí složitější a přísnější cesty postupy než jejich čínské bratry. " Mohou muset počkat na let, pro jejich použití musí být zpracovány a možná muset zaplatit úplatky na cestě, " řekl Dorjee.
co víc, musí Tibeťané podepsat waivers dohodě, že k účasti na " nelegální činnosti " nebo " činnosti škodlivé pro národ ", zatímco v zahraničí, musí vzdát veškerých cestovních dokladů orgánům do sedmi dnů od jejich návratu domů a zprávy o policejní po návratu, kde mohou být předmětem výslechu -. omezení nejsou uloženy na čínských státních
" To ukazuje, že i když jsou považovány za all čínští občané, uchazeči TAR pas nemají stejná práva zaručená v Číně pro ostatní žadatele, " řekl Dorjee.
tak daleko, čínské orgány neprokázaly žádné známky zvedání pas omezení, opouštět mnoho Tibeťanů uvízl v TAR. Jak to má v jiných zemích, budou cestovní omezení pravděpodobně zhorší existující napětí mezi Čínou a Tibetem.